top of page

Čovek koji je sam 3D-štampao Lamborghinija

  • Writer: Printech Labs
    Printech Labs
  • Nov 24, 2023
  • 3 min read

U svetu gde tehnologija neprestano gura granice onoga što je moguće, strast jednog čoveka odvela je mogućnosti 3D Štampe na sledeći nivo. Upoznajte Sterling Backus'a, vizionara koji se usudio da sanja i samim tim stvorio svog vlastitog Lamborginija pomoću 3D štampe.

Sterling Backus

Entuzijastični otac i fizičar, doslovno je skinuo sa interneta i 3D-štampao čitav Lamborghini Aventador. Sterling je počeo tako što je prvo skinuo 1:10 model Aventadora, uvećao ga, razdvojio delove, pa čak dodao nekoliko svojih modifikacija, poput širenja karoserije automobila. Proces je trajao čitavih 5 godina, ali rezultati su toliko impresivni da je čak i Lamborghini pružio podršku tako što je donirao delove, poput prednjih svetala Aventadora, čija je cena bila ogromnih 5.000 dolara po komadu, i originalni Lamborghini volan, kako bi zamenio Audi volan koji je Sterling prethodno ugradio.


3D Štampani Lamborghini
Creality CR-10S

3D štampanje celog automobila zvuči nekako izvodljivo kada imate industrijsku opremu pri ruci ali, Sterling je koristio samo Creality Cr-10S, neverovatno osnovni štampač koji se koristi za hobističke projekte. Da bi odštampao automobil, Sterling je razdelio sve površine na male delove koje je štampao i lepio pomoću epoksida. Zamislite da gradite automobil koristeći komadiće slagalice - to je otprilike ono što je Sterling uradio.




Qidi X Max

CR-10S je išao do krajnjih granica, radeći neprekidno 15 punih meseci pre nego što je štampač otkazao. Srećom, do tada je uspeo da odštampa čitavu spoljašnju karoseriju. U međuvremen Sterling je kupio novi štampač Qidi X Max ali, pojavio se mali problem...


Creality i Qidi ne štampaju metal ili karbon. Štampa je bila se sa standardnim PLA filamentom, koji je odličan za male igračke... ali ne baš za velike sportske automobile. PLA ima grancu od 50-60°C, što znači da na tim temperaturama počinje omekšavati i deformisati se. To je problem kada imate spoljne temperature koje ponekad dostižu 50°C i V12 motor pod haubom koji definitivno prelazi te temperature.


Površina Lamborghinija premazana prajmerom

Kako bi prevazišao ovaj problem, Sterling je obložio svaku površinu sa 6 slojeva karbonskih vlakana (3 odozgo i 3 odozdo), vakuumirajući karbonska vlakna na panele kako bi osigurao da nema deformacija ili balončića. Kada su paneli bili obloženi karbonskim vlaknima, Sterling ih je premazao automobilskim prajmerom i krenuo sa brušenjem svakog dela do savršenstva sa svojim sinom.


Svetla na Lamborghiniju

Glavna stvar na Aventadoru su svetla, koja, kako se čini, koštaju pet hiljada dolara po komadu. Međutim, kada je Sterling započeo svoj projekat, vest je stigla do izvršnih direktora Lamborghinija, koji su odlučili da mu poklone dva originalna fara Aventadora, štedeći tako 10 hiljada dolara u troškovima. Šoferšajbna na originalnom Aventadoru košta još 4.000 dolara, ali Sterling je upotrebio šoferšajbnu sa drugog vozila, koju je prilagodio veličini. Međutim, zadnja svetla, Sterling je sam odštampao, s obzirom da šira karoserija koju je kreirao nije bila kompatibilna sa standardnim zadnjim svetlima Lamborghinija.


Zadnja svetla koja je Sterling napravio

Najimpresivnija činjenica je da je ceo ovaj automobil napravljen od nule. Umesto da rastavlja otpadni automobil i postavlja delove Aventadora preko toga, Sterling je ručno izgradio šasiju, zavarivajući komade metala zajedno kako bi svoj automobil doveo u život. Metalna šasija bi zatim držala svaki pojedinačni PLA i karbonski deo, stvarajući izgled automobila.


Šasija Lamborghinija

Verovatno se pitate šta je Sterling uradio za motor, jer nažalost još uvek nije moguće 3D-štampati motore. Ispod haube Aventadora ne krije se Lamborghinijev prepoznatljivi V12, već LS1, V8 proizveden od strane GM-a i korišćen u Korvetama. Prenosni mehanizam na Aventadoru, smešno ali istinito, takođe nije standardni Lamborghinijev, već je preuzet iz Porschea 911.


Motor LS-1 Ispod haube Lamborghinija

Lamborghini još uvek zahteva neki rad, a Sterling se nada da će automobil dobiti crvenu, belu i crnu boju kada sve bude spremno. 3D-štampani Aventador težak je oko 2700Kg, što ga čini značajno lakšim od originala koji ima masu od 4000Kg. Trenutno, Sterling još uvek radi na završetku spoljašnjosti automobila, kao i na podešavanju nekih električnih delova i unutrašnjosti.


Lamborghini volan

Kada je Sterling završio sa unutrašnjosti Aventadora, direktor marketinga Lamborghinija je pogledao njegov napredak i video je da je ugrađen volan Audija u tablu automobila. Sterling pošto nije imao Lamborghini volan, odlučio se za volan od Audija koji je savršeno odgovarao upravljačkom stubu - nešto što direktor marketinga Lamborghinija nije baš odobravao. Dve nedelje kasnije, Sterling je pronašao Lamborghini volan u pošti direktno iz Italije.


Čak šta više Sterling je imao toliko dobru ideju da su mu iz Lamborghinija kao iznenađenje za njegovog sina na Božić zamenili 3D Štampani Lamborghini sa pravim Lamborghini Aventadorom, kao što možete da pretpostavite svi su bili oduševljeni, a ljudi kao Sterling nama, ostalim sanjarima daju inspiraciju da jurimo svoje snove i ispunjavamo naše želje i ciljeve.


Sterlingov Lamborghini Aventador

bottom of page